Verbos irregulares

Le verbo esser se utiliza:
Pro identificar et nominar las cosas et las personas:
o Qui es tu?
o Io soi una studentessa italiana
o Que est isto?
o Isto es un automobile
Pro describer las qualitates (permanente aut non permanente) de una persona aut cosa:
o Como est tu amico?
o Ille es multo sympathico
o Et tu amica, como est illa?
o Illa est multo sympathica
o Como est le automobile?
o Illo est rubio
o Las uvas son verdes
Pro indicar nationalitate aut origine:
o Io soi japonese
o Illas son russas
Pro indicar que nos nos trovamos in un loco, aut que nos stamos in compania de alicuno:
o Io soi in un bar con Angela
o Ubi es tu?
o Io soi in la schola
Pro indicar le stato in que se trova alicuno:
o Ille est sedito
o Illa est sedita
o Illes son seditos
o Illas son seditas
o Nos somos in pede

TEMPO
 HABER
 SER   /   ESSER
Infinitivo
  haber
  haber   habito
  ser   /   esser
  haber   sito   /   essito
  haber   de   ser   /   esser
Gerundio
  habendo
  habendo   habito
  sendo   /   essendo
  habendo   sito   /   essito
  habendo   de  
ser   /   esser
Participio   Presente
  habente
  sente   /   essente
 
Participio   Passato
 
  habito

  sito   /  essito
  habito   sito   /   essito  
  habito   de  
ser   /   esser
 
 
Imperativo
  habea
  habe
  habea
  habeamos
  habete
  habean
  essea   /   essee
  se   /   sia   /   es   /   esse
  essea   /   essee
  esseamos   /   esseemos
  sete   /   sias   /este  /  essete
  essean   /   esseen
 
 
Presente


  hai   /   ho   /   habeo
 has  
/   habes
 ha
(t)   /   habe(t)
 hemos  
/   habemos
 hete  
/   hetis   /   habete   /   habetis
 han
(t)   /   haben(t)
  soi   /   so   /  esso  /  esseo
  es   /  esses
  est   /  é  /  esse (t)
  somos   /  essemos
  este   /  estis   /  sete  /  essete   /   essetis
  son   /  essen (t)
 
 
Preterito   Imperfecto
-va-

  habeva   /   habevo
 habevas
 habeva
(t)
 habevamos
 habevate  
/   habevatis
 habevan
(t)
  era   /  esseva   /   essevo
  eras   /  essevas
  era (t)   /  esseva (t)
  eramos   /  essevamos
  erate   /  eratis  /  essevate   /   essevatis
  eran (t)   /  essevan (t)
 
 
Preterito   Perfecto


  habui   /   habuii   /   habei
  habuisti   /   habesti
  habuit   /   habet   /   habo’
  habuimos   /   habuimmos   /   habemmos
  habuistes   /   habuistis   /   habestes   /   habestis
  habueron (t)   /   haberon(t)
  fui   /   fuii   /   essei     /     essevi
  fuisti   /  essesti   /   essevisti
  fuit   /  esset  /  esso’   /   essevit
  fuimos   /  fuimmos  /  essemmos   /   essevimos
  fuistes   /  fuistis  /  essestes   /   essevistes
  fueron (t)   /  esseron (t)   /   esseveron(t)
 
 
Futuro
-r-

  haberai
 haberas
 habera
(t)
 haberemos
 haberete  
/   haberetis
 haberan
(t)
  serai   /  esserai
  seras   /  esseras
  sera (t)   /  essera (t)
  seremos   /  esseremos
  serete   /  seretis  /  esserete   /   esseretis
  seran (t)   /  esseran (t)
 
 
Conditional
-rea-

  haberea
 habereas
 haberea
(t)
 habereamos
 habereate  
/   habereatis
 haberean
(t)
  serea   /  esserea
  sereas   /  essereas
  serea (t)   /  esserea (t)
  sereamos   /  essereamos
  sereate   /  sereatis  /  essereate   /   essereatis
  serean (t)   /  esserean (t)
 
 
Presente   Perfecto
 
 

  hai   /   habeo   habito
 has  
/   habes   habito
 ha
(t)   /   habe(t)   habito
 hemos  
/   habemos   habito
 hete  
/   habete   habito
 han
(t)   /   haben(t)   habito
  hai   /   habeo   sito   /  essito
 has 
/   habes   sito   /  essito
 ha
(t)   /   habe(t)   sito   /  essito
 hemos 
/   habemos   sito   /  essito
 hete 
/   habete   sito   /  essito
 han
(t)   /   haben(t)   sito   /  essito
Preterito   Plusquamperfecto
  habeva   habito
 habevas   habito
 habeva
(t)   habito
 habevamos   habito
 habevate   habito
 habevan
(t)   habito
  habeva   sito   /   essito
 habevas   sito  
/   essito
 habeva
(t)   sito   /  essito
 habevamos   sito   /   essito
 habevate   sito  
/   essito
 habevan
(t)   sito   /  essito
Preterito   Anterior
  habui   /   habei   habito
  habuisti   /   habesti   habito
  habuit   /   habet   /   habo’   habito
  habuimos   /   habemmos   habito
  habuistes   /   habestes   habito
  habueron (t)   /   haberon(t)   habito
  habui   /   habei   sito   /  essito
  habuisti   /   habesti   sito   /  essito
  habuit   /   habet   /   habo’   sito   /  essito
  habuimos   /   habemmos   sito   /  essito
  habuistes   /   habestes   sito   /  essito
  habueron (t)   /   haberon(t)   sito   /  essito
Futuro   Perfecto
  haberai   habito
 haberas   habito
 habera
(t)   habito
 haberemos   habito
 haberete   habito
 haberan
(t)   habito
  haberai   sito   /  essito
 haberas  sito 
/  essito
 habera
(t)   sito   /  essito
 haberemos  sito 
/  essito
 haberete  sito 
/  essito
 haberan
(t)   sito   /  essito
Conditional   Perfecto
  haberea   habito
 habereas   habito
 haberea
(t)   habito
 habereamos   habito
 habereate   habito
 haberean
(t)   habito  
  haberea   sito   /  essito
 habereas  sito 
/  essito
 haberea
(t)   sito   /  essito
 habereamos  sito 
/  essito
 habereate  sito 
/  essito
 haberean
(t)   sito   /  essito
Presente   Subjunctivo
  haia   /   haba   /   habea
 haias
  /   habas   /   habeas
 haia  
/   haba(t)   /   habea(t)
 haiamos  
/   habamos   /   habeamos
 haiate
  /   haiatis   /   habate   /habatis   /habeate   /   habeatis
 haian
  /   haban(t)   /   habean(t)
  sia   /  essa   /   essea
  sias   /  essas   /   esseas
  sia   /  essa (t)   /   essea(t)
  siamos   /  essamos   /   esseamos
  siate   /  siatis  /  essate   /   esseatis
  sian   /  essan (t)   /   essean(t)
 
Preterito   Imperfecto   Subjunctivo
-ra-   /   -sse-
-vera-   /   -visse-

  habuera   o   habuisse  
  habera   o   habesse
  habueras   o   habuisses
  haberas   o   habesses
  habuera (t)   o   habuisse (t)
  habera(t)   o   habesse(t)
  habueramos   o   habuissemos
  haberamos   o   habessemos
  habuerate   /   habueratis   o   habuissete   /   habuissetis
  haberate   /   haberatis   o   habessete   /   habessetis
  habueran (t)   o   habuissen (t)
  haberan(t)   o   habessen(t)
  fuisse   /   essera   o   essesse
  essevera   o   essevisse
  fuisses   /   esseras   o   essesses
  esseveras   o   essevisses
  fuisse   /   essera(t)   o   essesse (t)
  essevera(t)   o   essevisse(t)
  fuissemos   /   esseramos   o   essessemos
  esseveramos   o   essevissemos
  fuissete   /   fuissetis   /   esserate   /   esseratis   o   essessete
  esseveratis   o   essevissetis
  fuissen   /   esseran(t)   o   essessen (t)
  esseveran(t)   o   essevissen(t)
Futuro   Subjunctivo
-re-   /   -vere-
  habuere   /   habere
  habueres   /   haberes
  habuere (t)   /   habere(t)
  habueremos   /   haberemos
  habuerete   /   habueretis   /   haberete   /   haberetis
  habueren (t)   /   haberen(t)
  fuere   /   essere   /   essevere
  fueres   /   esseres   /   esseveres
  fuere (t)   /   essere(t)   /   essevere(t)
  fueremos   /   esseremos   /   esseveremos
  fuerete   /   fueretis   /   esserete   /   esseretis   /     esseveretis
  fueren (t)   /   esseren(t)   /   esseveren(t)
 
 
Presente   Perfecto
Subjunctivo
  haia   /   haba   /   habea   habito
 haias
  /   habas   /   habeas   habito
 haia  
/   haba(t)   /   habea(t)   habito
 haiamos  
/   habamos   /   habeamos   habito
 haiate
  /   habate   /   habeate   habito
 haian
  /   haban(t)   /   habean(t)   habito
  haia   /   haba   /   habea   sito   /  essito
 haias
  /   habas   /   habeas   sito   /  essito
 haia 
/   haba(t)   /   habea(t)   sito   /  essito
 haiamos 
/   habamos   /   habeamos   sito   /  essito
 haiate
  /   habate   /   habeate   sito   /  essito
 haian
  /   haban(t)   /   habean(t)   sito   /  essito
 
 
 
 
Preterito Plusquamperfecto
Subjunctivo
  habuera   o   habuisse   habito
  habera   o   habesse   habito
  habueras   o   habuisses   habito
  haberas   o   habesses   habito
  habuera (t)   o   habuisse (t)   habito
  habera(t)   o   habesse(t)   habito
  habueramos   o   habuissemos   habito
  haberamos   o   habessemos   habito
  habuerate   o   habuissete   habito
  haberate   o   habessete   habito
  habueran (t)   o   habuissen (t)   habito
  haberan(t)   o   habessen(t)   habito
  habuera   o   habuisse   sito   /  essito
  habera   o   habesse   essito
  habueras   o   habuisses   sito   /  essito
  haberas   o   habesses   essito
  habuera (t)   o   habuisse (t)   sito   /  essito
  habera(t)   o   habesse(t)   essito
  habueramos   o   habuissemos   sito   /  essito
  haberamos   o   habessemos   essito
  habuerate   o   habuissete   sito   /  essito
  haberate   o   habessete   essito
  habueran (t)   o   habuissen (t)   sito   /  essito
  haberan(t)   o   habessen(t)   essito
 
 
Futuro   Perfecto
Subjunctivo
  habuere   /   habere   habito
  habueres   /   haberes   habito
  habuere (t)   /   habere(t)   habito
  habueremos   /   haberemos   habito
  habuerete   /   haberete   habito
  habueren (t)   /   haberen(t)   habito
  habuere   /   habere   sito   /  essito
  habueres   /   haberes   sito   /  essito
  habuere (t)   /   habere(t)   sito   /  essito
  habueremos   /   haberemos   sito   /  essito
  habuerete   /   haberete   sito   /  essito
  habueren (t)   /   haberen(t)   sito   /  essito

TEMPO
IR / VADER   FACER
Infinitivo
  ir / vader
haber ito / vadito
haber de ir / vader
  facer
haber facto / facito
haber de facer
Gerundio
  iendo / vadendo
habendo ito / vadito
habendo de ir / vader
  faciendo / facendo
habendo facto / facito
habendo de
facer
Participio Presente
iente / vadente faciente / facente

Participio Passato
ito / vadito
habito ito / vadito
habito de ir
/ vader
  facto / facito
habito facto / facito
habito de facer


Imperativo
vadea / vadee
va / vade
vadea / vadee
vadeamos / vadeemos
 
ite / vate / vadete
vadean / vadeen
facea / facee
face
facea / facee
faceamos / faceemos
 
facete
facean / faceen

 
Presente


  vai / vade / vo / vado / vadeo
 
vas / vades
 
va (t) / vade (t)
 
vamos / vademos
 
vate / vatis / vadete / vadetis
 
van (t) / vaden (t)
  faceo
 
faces
 face
(t)
 
facemos
 facete
/ facetis
 
facien (t) / facen (t)


Preterito Imperfecto
-va-

  iva / vadeva / vadevo
 
ivas / vadevas
 
iva (t) / vadeva (t)
  ivamos / vadevamos
 
ivate / ivatis / vadevate / vadevatis
 
ivan (t) / vadevan (t)
  faceva / facevo
 facevas
 faceva
(t)
  facevamos
 facevate
/ facevatis
 
facevan (t)
 

Preterito Perfecto


fui / fuii / vadei / ivi / vadevi
 
fuisti / vadesti / ivisti / vadevisti
 
fuit / vadet / vado’ / ivit / vadevit
 
fuimos / fuimmos / vademmos / ivimos / vadevimos
 
fuistes / fuistis / vadestes / ivistis / vadevistes
 
fueron (t) / vaderon (t) / iveron / vadeveron(t)
facei / facevi
 
facesti / facevisti
 
facet / faco’ / facevit
 
facemmos / facevimos
 
facestes / facevistes
 
faceron (t) / faceveron(t)
 
Futuro
-r-

  irai / vaderai
 
iras / vaderas
  ira (t) / vadera (t)
 
iremos / vaderemos
 
irete / iretis / vaderete / vaderetis
 
iran (t) / vaderan (t)
  facerai
 faceras
 facera
(t)
 
faceremos
 facerete
/ faceretis
 faceran
(t)
 

Conditional
-rea-

  irea / vaderea
 
ireas / vadereas
 
irea (t) / vaderea (t)
 
ireamos / vadereamos
 
ireate / ireatis / vadereate / vadereatis
 
irean (t) / vaderean (t)
  facerea
 facereas
 facerea
(t)
 
facereamos
 facereate
/ facereatis
 
facerean (t)


Presente Perfecto



hai / habeo ito / vadito
 has / habes ito / vadito
 ha (t) / habe(t) ito / vadito
 hemos / habemos ito / vadito
 hete / habete ito / vadito
 han
(t) / haben(t) ito / vadito
hai / habeo facto / facito
 has / habes facto / facito
 ha (t) / habe(t) facto / facito
 hemos / habemos facto / facito
 hete / habete facto / facito
 han
(t) / haben(t) facto / facito
Preterito Plusquamperfecto
habeva ito / vadito
 habevas ito / vadito
 habeva (t) ito / vadito
  habevamos ito / vadito
 habevate ito
/ vadito
 habevan
(t) ito / vadito
habeva facto / facito
 habevas facto / facito
 habeva (t) facto / facito
  habevamos facto / facito
 habevate facto
/ facito
 habevan
(t) facto / facito
Preterito Anterior
habui / habei ito / vadito
 
habuisti / habesti ito / vadito
 
habuit / habet / habo’ ito / vadito
 
habuimos / habemmos ito / vadito
 
habuistes / habestes ito / vadito
 
habueron (t) / haberon(t) ito / vadito
habui / habei facto / facito
 
habuisti / habesti facto / facito
 
habuit / habet / habo’ facto / facito
 
habuimos / habemmos facto / facito
 
habuistes / habestes facto / facito
 
habueron (t) / haberon(t) facto / facito
Futuro Perfecto
  haberai ito / vadito
 haberas ito / vadito
 habera (t) ito / vadito
 haberemos ito
/ vadito
 haberete ito
/ vadito
 haberan
(t) ito / vadito
  haberai facto / facito
 haberas facto / facito
 habera (t) facto / facito
 haberemos facto
/ facito
 haberete facto
/ facito
 haberan
(t) facto / facito
Conditional Perfecto
  haberea ito / vadito
 habereas ito
/ vadito
 haberea
(t) ito / vadito
 habereamos ito
/ vadito
 habereate ito
/ vadito
 haberean
(t) ito / vadito
  haberea facto / facito
 habereas facto
/ facito
 haberea
(t) facto / facito
 habereamos facto
/ facito
 habereate facto
/ facito
 haberean
(t) facto / facito
Presente Subjunctivo
  vaia / vada / vadea
 
vaias / vadas / vadeas
 
vaia (t) / vada (t) / vadea(t)
 
vaiamos / vadamos / vadeamos
 
vaiate / vaiatis / vadate / vadeatis
 
vaian (t) / vadan (t) / vadean(t)
  facea
 faceas
 facea(t)
 faceamos
 faceate
/ faceatis
 facean
(t)


Preterito Imperfecto Subjunctivo
-ra- / -sse-
-vera- / -visse-

fuisse / vadera o vadesse
vadevera / ivera o vadevisse / ivisse
fuisses / vaderas o vadesses
vadeveras / iveras o vadevisses / ivisses
fuisse / vadera(t) o vadesse (t)
vadevera(t) / ivera(t) o vadevisse(t) / ivisse(t)
fuissemos / vaderamos o vadessemos
vadeveramos / iveramos o vadevissemos / ivissemos
fuissete / fuissetis / vaderate / vaderatis o vadessete
vadeveratis / iveratis o vadevissetis / ivissetis
fuissen / vaderan(t) o vadessen (t)
vadeveran(t) / iverant o vadevissen(t) / ivissen(t)
facera o facesse
facevera o facevisse
faceras o facesses
faceveras o facevisses
facera (t) o facesse (t)
facevera(t) o facevisse(t)
faceramos o facessemos
faceveramos o facevissemos
facerate / faceratis o facessete
faceveratis o facevissetis
faceran (t) o facessen (t)
faceveran(t) o facevissen(t)
Futuro Subjunctivo
-re- / -vere-
fuere / vadere / ivere / vadevere
fueres / vaderes / iveres / vadeveres
fuere (t) / vadere(t) / ivere(t) / vadevere(t)
fueremos / vaderemos / iveremos / vadeveremos
fuerete / fueretis / vaderete / vaderetis / iveretis / vadeveretis
fueren (t) / vaderen(t) / iveren(t) / vadeveren(t)
facere / facevere
faceres / faceveres
facere (t) / facevere(t)
faceremos / faceveremos
facerete / faceretis / faceveretis
faceren (t) / faceveren(t)

Presente Perfecto
Subjunctivo
  haia / haba / habea ito / vadito
 haias
/ habas / habeas ito / vadito
 haia
/ haba(t) / habea(t) ito / vadito
 haiamos
/ habamos / habeamos ito / vadito
 haiate
/ habate / habeate ito / vadito
 haian
/ haban(t) / habean(t) ito / vadito
  haia / haba / habea facto / facito
 haias
/ habas / habeas facto / facito
 haia
/ haba(t) / habea(t) facto / facito
 haiamos
/ habamos / habeamos facto / facito
 haiate
/ habate / habeate facto / facito
 haian
/ haban(t) / habean(t) facto / facito



Preterito Plusquamperfecto
Subjunctivo
habuera o habuisse ito / vadito
habera o habesse vadito
habueras o habuisses ito / vadito
haberas o habesses vadito
habuera (t) o habuisse (t) ito / vadito
habera(t) o habesse(t) vadito
habueramos o habuissemos ito / vadito
haberamos o habessemos vadito
habuerate o habuissete ito / vadito
haberate o habessete vadito
habueran (t) o habuissen (t) ito / vadito
haberan(t) o habessen(t) vadito
habuera o habuisse facto / facito
habera o habesse facto / facito
habueras o habuisses facto / facito
haberas o habesses facto / facito
habuera (t) o habuisse (t) facto / facito
habera(t) o habesse(t) facto / facito
habueramos o habuissemos facto / facito
haberamos o habessemos facto / facito
habuerate o habuissete facto / facito
haberate o habessete facto / facito
habueran (t) o habuissen (t) facto / facito
haberan(t) o habessen(t) facto / facito

Futuro Perfecto
Subjunctivo
habuere / habere ito / vadito
habueres / haberes ito / vadito
habuere (t) / habere(t) ito / vadito
habueremos / haberemos ito / vadito
habuerete / haberete ito / vadito
habueren (t) / haberen(t) ito / vadito
habuere / habere facto / facito
habueres / haberes facto / facito
habuere (t) / habere(t) facto / facito
habueremos / haberemos facto / facito
habuerete / haberete facto / facito
habueren (t) / haberen(t) facto / facito
Copyright © Parla Interlingua Romanica